PARTYINFO
LUNCHMEAT FESTIVAL 2021
Datum konánĂ: |
27.09.2021 - 02.10.2021 |
MĂsto konánĂ: |
Praha - Veletržnà palác |
DJs: |
Helena Hauff |
Live: |
Aquarian & Jakub Pešek AV live (world premiere), AYA & Sweatmother AV live (world premiere), Byetone AV live, Collectif Coin presents MA AV live, Dadub & FAX present Hypersynchronous AV live (world premiere), Fraction presents Ritual for a dying planet AV live (world premiere), Frank Bretschneider & Pierce Warnecke present No Content AV live, GTA soundsystem & Marek Ĺ ilpoch AV live (world premiere), Jan Kulka presents PramĂtaÄŤka 2.0 AV live, Lyra Pramuk live, Lyra Valenza AV live, Marco Donnarumma presents Corpus Nil performance, Oscar Mulero & Javier Bejarano present Monochrome AV live |
Info: |
http://www.facebook.com... |
Popis: |
vstup: předprodej: www.lunchmeatfestival.cz/2021/tickets/ |
Konec zářà a začátek Ĺ™Ăjna bude v Praze patĹ™it 12. roÄŤnĂku Lunchmeat Festivalu vÄ›novanĂ©mu aktuálnĂ nezávislĂ© elektronickĂ© hudbÄ› a digitálnĂmu umÄ›nĂ. Ĺ estidennĂ pĹ™ehlĂdka s mezinárodnà účastĂ se odehraje ve ÄŤtyĹ™ech lokacĂch po celĂ© Praze a ÄŤeskĂ©mu divákovi pĹ™edstavĂ napĹ™Ăklad oceĹovanou zpÄ›vaÄŤku a skladatelku Lyru Pramuk nebo svÄ›tovÄ› proslulou DJku Helenu Hauff. 25. narozeniny zde takĂ© oslavĂ kultovnĂ nÄ›meckĂ© vydavatelstvĂ Raster, zásadnĂ label pro vĂ˝voj experimentálnĂ elektronickĂ© hudby. Festival probÄ›hne v termĂnu od 27.9. do 2.10. 2021. VĂce na www.lunchmeatfestival.cz.
"Lunchmeat by rád zbavil stigmatizace samotnĂ˝ akt tance, kterĂ˝ se zatĂm zdá bĂ˝t obÄ›tĂ covidovĂ˝ch opatĹ™enĂ. Chceme se dostat do situace, kdy si jako tolerantnĂ a zodpovÄ›dnĂ lidĂ© mĹŻĹľeme uĹľĂt festival inovativnĂ hudby a vizuálnĂho umÄ›nĂ a zároveĹ zĹŻstat v bezpeÄŤnĂ©m prostĹ™edĂ, kde návštÄ›vnĂci nejsou vystaveni nebezpeÄŤĂ pro svĂ© zdravĂ," Ĺ™Ăká Jakub Pešek, Ĺ™editel festivalu a pĹ™ipomĂná motto "We see you dancin Ě".
"V našem lineupu je i Ĺ™ada umÄ›lcĹŻ, kteřà mÄ›li pĹŻvodnÄ› dorazit uĹľ vloni, ale museli svoji účast odvolat kvĹŻli omezenĂm spojenĂ˝m s pandemiĂ Covid-19. ÄŚas bÄ›hem lockdownu vyuĹľili k tomu, aby svĂ© projekty ještÄ› upgradovali," vysvÄ›tluje Pešek a zmiĹuje Lyru Pramuk, která svĂ˝m futuristickĂ˝m folkem alba "Fountain" uhranula posluchaÄŤe po celĂ©m svÄ›tÄ› a stala se jednĂm z nejvÄ›tšĂch objevĹŻ roku 2020. Tahákem pro praĹľskou klubovou komunitu bude urÄŤitÄ› Helena Hauff, která s pomocĂ analogovĂ˝ch nástrojĹŻ vracĂ klubovou hudbu do syrovĂ˝ch a nekompromisnĂch ÄŤasĹŻ žánru acid house pĹ™elomu osmdesátĂ˝ch a devadesátĂ˝ch let.
Na Lunchmeatu se ale bude takĂ© jako uĹľ tradiÄŤnÄ› propojovat hudba a vizuálnĂ umÄ›nĂ, právÄ› v tom patřà festival mezi nejdĹŻleĹľitÄ›jšà na svÄ›tÄ›. "Velmi ÄŤasto jsou to projekty, kterĂ© si pro Lunchmeat pĹ™ipravily svÄ›tovou premiĂ©ru," dodává Pešek. Dvojice Dadub, proslulá mĂchánĂm temnĂ©ho dark techna a ambientnĂch atmosfĂ©r, se v Praze spojĂ s VJem Andrea FAX Familiari v premiĂ©Ĺ™e spoleÄŤnĂ©ho dĂla Hypersynchronous.
Eric Raynaud alias Fraction uvede na letošnĂm Lunchmeatu svĹŻj novĂ˝ AV projekt Ritual for a dying planet, nekompromisnĂ dĂlo, kterĂ© spojuje nepĹ™ĂjemnĂ© minimalistickĂ© vizuály s temnĂ˝m ambientem a noisem, vhodnĂ˝mi žánry pro zachycenĂ nadcházejĂcĂ ekologickĂ© apokalypsy, do nĂĹľ mĂřà naše civilizace.
Lunchmeat Festival budou mezi 27. zářà a 2. Ĺ™Ăjnem hostit ÄŤtyĹ™i praĹľskĂ© prostory. Centrem bude znovu betonovĂ© podzemĂ VeletrĹľnĂho paláce NárodnĂ galerie, impozantnĂ funkcionalistickĂ© budovy postavenĂ© ve 30. letech, která je s Lunchmeatem dlouhodobÄ› spojována. Dále se program odehraje v Divadle Archa, klubu Ankali nebo prostoru CAMP, kterĂ˝ v ĂşvodnĂm dni festivalu pĹ™ivĂtá hudebnĂky spojenĂ© s nÄ›meckĂ˝m labelem Raster. LegendárnĂ postavy elektronickĂ© hudby Frank Bretschneider a Byetone zde pĹ™edstavĂ svĂ© aktuálnĂ projekty prorĹŻstajĂcĂ s vizuálnĂm umÄ›nĂm.
SvĹŻj audiovizuálnĂ projekt MA uvede Collectif Coin, transdisciplinárnĂ laboratoĹ™ z Grenoble vytvářejĂ monumentálnĂ performance a vtahujĂcĂ svÄ›telnĂ© instalace. Producent Aquarian propojuje ve svĂ˝ch explozivnĂch setech vlivy klubovĂ© hudby z LondĂ˝na, Detroitu a BerlĂna s hybridnĂmi, zmutovanĂ˝mi verzemi žánru rave. AYA dorazĂ s mixem kulometnĂ˝ch breakbeatĹŻ devadesátkovĂ©ho hardcore i extatickĂ˝ch momentĹŻ vytrĹľenĂ ambientu, jejĂ dĂlo se zabĂ˝vá transfigurativnĂ silou zážitku a pamÄ›ti na fyzickĂ© tÄ›lo. KodaĹskĂ© duo Lyra Valenza vytvářà pulzujĂcĂ taneÄŤnĂ hybridy, kterĂ© vytvářà úchvatnĂ˝ sci-fi vesmĂr.
Pod jmĂ©nem GTA Soundsystem se skrĂ˝vá improvizaÄŤnĂ projekt tria domácĂch elektronickĂ˝ch producentĹŻ ve sloĹľenĂ David Herzig, Oliver Torr a Ondra Mikula/Aid Kid.
PoĹ™adatelĂ© zároveĹ bedlivÄ› sledujĂ vĂ˝voj situace kolem pandemie a jsou pĹ™ipravenĂ podĹ™Ădit se veškerĂ˝m zdravotnĂm a bezpeÄŤnostnĂm opatĹ™enĂm, kterĂ© by pĹ™inesla situace v ÄŤase konánĂ festivalu. Proti pesimismu a skleslosti doby nabĂzĂ fantastickĂ© vize budoucnosti a vzkazujĂ: We see you dancing.
Lyra Pramuk live
Mezi minulostĂ a budoucnostĂ, tradicĂ a modernitou. ZpÄ›vaÄŤka a skladatelka Lyra Pramuk pĹ™inášà do dnešnĂ populárnĂ hudby unikátnĂ umÄ›leckou vizi. MĂchá tradiÄŤnĂ pÄ›veckĂ© postupy, smysl pro popovĂ© melodie, performativnĂ umÄ›nĂ a souÄŤasnou klubovou hudbu do něčeho, co by se dalo popsat jako futuristická folková hudba. JejĂm hlavnĂm nástrojem je jejĂ hlas – samplovanĂ˝ a mutovanĂ˝ pĹ™es nejrĹŻznÄ›jšà zaĹ™ĂzenĂ a pak poskládanĂ˝ v nÄ›kolika vrstvách tak, aby vytvářel hypnotickĂ˝ proud zvukĹŻ a dronĹŻ. Je to duchovnĂ hudba, prakticky bezeslovná, pĹ™esto plná vĂ˝znamĹŻ. DebutovĂ© album Lyry Pramuk nazvanĂ© "Fountain" a vydanĂ© v roce 2020 na islandskĂ© znaÄŤce Bedroom Community oslavoval hudebnĂ tisk jako majstrštyk a vyslouĹľila si za nÄ›j srovnánĂ s Arthurem Russellem i Holy Herndon, s nĂĹľ Pramuk jiĹľ dĹ™Ăve spolupracovala. "DebutovĂ© album Lyry Pramuk se pouštĂ do vnitĹ™nĂho zkoumánĂ a odhaluje mnohosti duše," napsal o desce Pitchfork. Jen pár dnĂ pĹ™ed vystoupenĂm na Luchmeatu vydá Pramuk remixovĂ© album "Delta" s reinterpretacemi pĂsnĂ z "Fountain", na nÄ›mĹľ se podĂleli tĹ™eba Hudson Mohawke, Ben Frost nebo Caterina Barbieri.
Dadub + FAX present Hypersynchronous AV live
Duo zvukovĂ˝ch mágĹŻ Dadub a oceĹovanĂ˝ vizuálnĂ umÄ›lec Andrea FAX Familiari pĹ™ivážà svÄ›tovou premiĂ©ru svĂ©ho nejnovÄ›jšĂho projektu. Dadub tvořà duo zvukovĂ˝ch mágĹŻ Daniele Antezza (Inner8) a Marco Donnarumma, kteřà patřà ke špiÄŤce dub techna od konce pĹ™edminulĂ© dekády. Potkali se v BerlĂnÄ›, kde spolu zaloĹľili Artefacts Mastering Studio, v nÄ›mĹľ masterujĂ všechny nahrávky kultovnĂho labelu Stroboscopic Artefacts. Tam takĂ© v roce 2013 vyšla deska "You Are Eternity", která mĂchá temnĂ© dub techno s ambientnĂmi atmosfĂ©rami. KromÄ› nahrávek pod spoleÄŤnĂ˝m jmĂ©nem vydávajĂ oba producenti takĂ© sĂłlovĂ© poÄŤiny. Andrea FAX Familiari je vizuálnĂ umÄ›lec, kterĂ˝ prozkoumává vnĂmánĂ zvuku, zpĹŻsob, jakĂ˝m ho lze ztvárnit a popsat pocit, kterĂ˝ vzbuzuje, geometrickĂ˝mi strukturami. Familiari má za sebou interaktivnĂ instalace, vystoupenĂ, fotografie i geometrii. Na Lunchmeat pĹ™ivážà ve svÄ›tovĂ© premiĂ©Ĺ™e audiovizuálnĂ show Hypersynchronous inspirovanou stejnou mÄ›rou dÄ›jinami bass culture a postapokalyptickĂ˝mi scĂ©náři, kterĂ© se momentálnÄ› zdajĂ velmi blĂzkĂ©. MonstrĂłznĂ nĂzkĂ© frekvence, sci-fi atmosfĂ©ra, primordiálnĂ pulzujĂcĂ beaty a vizuálnĂ mistrovstvĂ FAX bude synchronizovanÄ› aktivovat neutrony, tÄ›la i vnitĹ™nosti vstĹ™Ăc kolektivnĂmu zážitku v dubu.
Marco Donnarumma present Corpus Nil
Corpus Nil je performance pro lidskĂ© tÄ›lo a stroj s umÄ›lou inteligencĂ, která zpochybĹuje hranice mezi ÄŤlovÄ›kem a strojem. NahĂ© tÄ›lo, částeÄŤnÄ› lidskĂ© a částeÄŤnÄ› strojovĂ©, ležà na pĂłdiu propojenĂ© s performerem skrze biofyzickĂ© sensory. V nestálĂ© smyÄŤce se tÄ›lo a stroj vzájemnÄ› ovlivĹujĂ a nenĂ jasnĂ©, zda novĂ© tÄ›lo je dost lidskĂ© nebo zda tradiÄŤnĂ slovo "ÄŤlovÄ›k" ještÄ› staÄŤĂ na jeho popis. UmÄ›lec, performer a vÄ›dec Marco Donnarumma pouĹľĂvá mĂ©dium lidskĂ©ho tÄ›la, aby kriticky mluvil o rituálech, moci a technologii. Od začátku tohoto tisĂciletĂ mĂchá platformy novĂ©ho mĂ©dia, souÄŤasnĂ©ho performativnĂho umÄ›nĂ a poÄŤĂtaÄŤovou hudbu, aby vytvoĹ™il znepokojujĂcĂ umÄ›leckĂ© objekty. Manipuluje tÄ›la, vytvářà choreografie, sestavuje technologická zaĹ™ĂzenĂ a skládá zvuky. RĹŻznĂ© disciplĂny a mĂ©dia spojuje do jednotnĂ©, smyslnĂ© a nekompromisnĂ estetiky. Donnarumma poslednĂch patnáct let neustále vystupuje ve velkĂ˝ch i nezávislĂ˝ch divadlech, koncertnĂch halách, festivalech a muzeĂch celĂ©ho svÄ›ta. Jeho repertoár obdrĹľel ÄŤetná ocenÄ›nĂ. Za Corpus Nil je Marco Donnarumma drĹľitelem Ceny za vĂ˝jimeÄŤnost v oblasti Sound Artu na Prix Ars Electronica 2017.Â
Helena Hauff
UvĂtejte samotnou královnu temnĂ©ho techna. Helena Hauff se proslavila DJskĂ˝mi sety, v nichĹľ mĂchá kyselinovĂ© electro se zniÄŤujĂcĂmi kovovĂ˝mi beaty. Jako producentka vytvářà Hauff techno a electro doslova vysvleÄŤenĂ© na základnĂ stavebnĂ elementy. V zálibÄ› ale má takĂ© EBM nebo industrial. Často k tomu pouĹľĂvá analogovĂ© nástroje a dnešnĂ klubovou hudbu vracĂ do syrovĂ˝ch ÄŤasĹŻ žánru acid house pĹ™elomu osmdesátĂ˝ch a devadesátĂ˝ch let. JejĂ druhĂ© album "Qualm" vydali na Ninja Tune v roce 2018 a track "Hyper-Intelligent Genetically Enriched Cyborg" byl zaĹ™azen mezi nejlepšà elektronickĂ© skladby roku na Pitchforku. Koncertovala po celĂ©m svÄ›tÄ› a šéfuje vlastnĂmu labelu Return to Disorder. Na klubovĂ© scĂ©nÄ› se Helena Hauff pohybuje uĹľ skoro dekádu. ZaÄŤala jako DJka v hamburskĂ©m klubu Golden Pudel, kde uvádÄ›la noc nazvanou Birds and Other Instruments. V roce 2013 debutovala EPÄŤkem "Actio Reactio". JejĂ dlouhohrajĂcĂ debut "Discreet Desires" vyšel pĂ©ÄŤĂ vydavatelstvĂ Werkdisc o dva roky pozdÄ›ji a sklidil velkou chválu kritiky.
Aquarian & Jakub Pešek AV live
Vlivy klubovĂ© hudby z LondĂ˝na, Detroitu a BerlĂna s hybridnĂmi, zmutovanĂ˝mi verzemi žánru rave se potkávajĂ v tvorbÄ› producenta a DJe jmĂ©nem Aquarian. Jeho syrovĂ©, bezprostĹ™ednĂ a strhujĂcĂ tracky jsou urÄŤenĂ© k pĹ™ĂmĂ© spotĹ™ebÄ› na taneÄŤnĂm parketu. KanadskĂ˝ rodák usazenĂ˝ v BerlĂnÄ› ÄŤerpá z hudby obou stran Atlantiku, electro ve stylu klasikĹŻ Drexciya organicky mĂchá se starĂ˝m junglem nebo grimem. Aquarian prorazil dĂky triu desek pro label UNO NYC na začátku minulĂ© dekády a od tĂ© doby vydává hudbu na svĂ©m vlastnĂm vydavatelstvĂ Hanger Management, a nebo spolupracuje s producentem Deapmashem pod hlaviÄŤkou AQXDM (Bedouin Records, Houndstooth). Jeho energickĂ˝ a eklektickĂ˝ styl mĂchánĂ pronikl do mĂst jako Berghain, De School, Tresor nebo Unsound Festival. Na Lunchmeatu doprovodĂ Aquariana sám šéf festivalu Jakub Pešek, kterĂ˝ pouĹľĂvá laser synchronizovanĂ˝ s projekcĂ.
Fraction presents Ritual for a dying planet AV live
Oslavme spolu konec svÄ›tla. AudiovizuálnĂ projekt Ritual for a dying planet je nekompromisnĂ dĂlo, kterĂ© spojuje nepĹ™ĂjemnĂ© minimalistickĂ© vizuály s temnĂ˝m ambientem a noisem, vhodnĂ˝mi žánry pro zachycenĂ obrazu nadcházejĂcĂ ekologickĂ© apokalypsy, do nĂĹľ mĂřà naše civilizace. Na Lunchmeatu ho ve svÄ›tovĂ© premiĂ©Ĺ™e uvede Fraction alias Eric Raynaud, umÄ›lec operujĂcĂ v oblasti novĂ˝ch mĂ©diĂ, kterĂ˝ se zaměřuje na vtahujĂcĂ audiovizuálnĂ zážitky. Po osmi letech v ÄŤele indierockovĂ© kapely se Eric Raynaud rozhodl v polovinÄ› nultĂ© dekády opustit kytaru a distorÄŤnĂ pedály a pĹ™esedlat na laptop a software. Jeho kariĂ©ra elektronickĂ©ho producenta pod jmĂ©nem Friction mu vynesla desky na labelech, jako jsou Shitkatapult, Plastiqpassion nebo InfinĂ©. PĹ™ed deseti lety se rozhodl propojit hudbu se svojĂ láskou v novĂ˝ch mediĂch. Ve svĂ˝ch dĂlech propojuje digitálnĂ materiály rĹŻznĂ©ho druhu a je fascinován intenzitou, energiĂ a extázĂ. Spojuje komplexnĂ scĂ©nografii a hybridnĂ digitálnĂ programovánĂ s vizuály, zvukem a fyzickĂ˝m mĂ©diem, snažà se najĂt spojitost mezi souÄŤasnĂ˝m umÄ›nĂm a digitálnĂm svÄ›tem v kontextu radikálnĂho umÄ›leckĂ©ho zážitku.
GTA Soundsystem & Marek Ĺ ilpoch AV live
Nadhled GTA II, barevnost Vice City a komplexita San Andreas, to je ve zkratce projekt GTA Soundsystem. ImprovizaÄŤnĂ sdruĹľenĂ tria ÄŤeskĂ˝ch elektronickĂ˝ch hudebnĂkĹŻ si ze slavnĂ© videohernĂ sĂ©rie bere styl i otevĹ™enost pĹ™Ăstupu. David Herzig, Oliver Torr a Ondra Mikula/Aid Kid spolu poprvĂ© hráli na ÄŤtyĹ™hodinovĂ© pop-up performanci v CafĂ© Fra, kterou ale ráznÄ› ukonÄŤila policejnĂ hodina a tak je napadlo scházet se v tĂ©to sestavÄ› ÄŤastÄ›ji. Jejich ovladaÄŤi jsou syntezátory, drum machines, samplery a dalšà nástroje, kterĂ© jsou jejich spoleÄŤnou vášnĂ. KaĹľdĂ˝ z tria má za sebou skvÄ›lĂ˝ rok – David Herzig vydal pod jmĂ©nem Lotus Wash album "Field Theory" plnĂ© bublajĂcĂch modulárĹŻ. KromÄ› toho hraje na basu v Bert & Friends nebo Metastavech. Aid Kid v Ăşnoru pĹ™idal do svĂ© diskografie chválenou novinku "Collection" a podĂlel se na novĂ© desce projektu Kittchen. Oliver Torr pak natoÄŤil "Fragility of Context" a dal dohromady kompilaci "Trans Europe Postal Express". S GTA Soundsystem se rozhodli ze spoleÄŤnĂ˝ch barev vytvoĹ™it novĂ© odstĂny. DoprovodĂ je vizuálnĂ umÄ›lec Marek Ĺ ilpoch, kterĂ˝ se specializuje na svÄ›telnĂ© instalace. Kurátoroval festival Signal a vystavoval v The Chemist Gallery. Je takĂ© ÄŤlenem uskupenĂ XYZ s Oliverem Torrem a Dominikem JanĂÄŤkem.
Collectif Coin presents MA AV live
"Realita je digitalizovanĂ˝ obrázek vnÄ›jšĂho svÄ›ta," tvrdĂ Collectif Coin, transdisciplinárnĂ laboratoĹ™ z Grenoble, která operuje ve všech moĹľnĂ˝ch umÄ›leckĂ˝ch disciplĂnách i jejich definicĂch. SpoleÄŤnÄ› vytvářejĂ monumentálnĂ performance a vtahujĂcĂ svÄ›telnĂ© instalace, kterĂ© stojĂ na vĂĹ™e, Ĺľe technologie by mÄ›ly vĹľdy slouĹľit ideám. UmÄ›lecká laboratoĹ™ z francouzskĂ©ho Grenoble Collectif Coin se zabĂ˝vá produkcĂ jak monumentálnĂch show, tak i intimnĂch instalacĂ. SoustĹ™edĂ se na vytvářenĂ transdisciplinárnĂch dÄ›l se speciálnĂm zaměřenĂm na digitálnĂ umÄ›nĂ. HlavnĂmi tĂ©maty Collectif Coin jsou tÄ›lo, zvuk a svÄ›tlo. UmÄ›leckĂ˝ Ĺ™editel Maxime Houot je proslulĂ˝ hudebnĂk, stage designer a neĂşnavnĂ˝ kutil v oblasti elektroniky a mikrokontrolerĹŻ. Vytvářà pĹ™Ăstroje, kterĂ© digitálnÄ› mapujĂ prostor, a pak je vyuĹľĂvá tak, aby zapadly do prostoru, v nÄ›mĹľ se nacházĂ instalace. Odrážà jeho naivnĂ, zasnÄ›nĂ© vize svÄ›ta, kterĂ© jsou zároveĹ okouzlujĂcĂ i komplikovanĂ©. Jeho vzdÄ›lánĂ v oblasti lĂ©kaĹ™stvĂ mu pomáhá neustále si klást otázky, obdivovat svÄ›t, kterĂ˝ se kolem nÄ›j vyvĂjĂ a pĹ™ijĂmat to jako zdroj inspirace. Na Lunchmeatu pĹ™edstavĂ Collectif Coin svĹŻj novĂ˝ projekt MA – uchvacujĂcĂ mix svÄ›telnĂ©ho designu a elektronickĂ© hudby, kterĂ˝ si klade otázky našà reprezentace svÄ›ta a prázdnoty, jeĹľ nastane, kdyĹľ se pĹ™estaneme ptát.
AYA & Sweetmother AV live
Lidská bytost z pohořà Penniny, Aya je experimentálnĂ producent/ka z Manchesteru, jejichĹľ hudba ÄŤerpá z kulometnĂ˝ch breakbeatĹŻ devadesátkovĂ©ho žánru hardcore i extatickĂ˝ch momentĹŻ vytrĹľenĂ ambientu. Jejich dĂlo se zabĂ˝vá transfigurativnĂ silou zážitku a pamÄ›ti na fyzickĂ© tÄ›lo. Aya v minulosti vydávali svoji znepokojivou verzi futuristickĂ© dance music na vĂ˝znaÄŤnĂ˝ch labelech jako Tri Angle Records, Astral Plane Recordings nebo Wisdom Teeth a sklĂzeli nadšenĂ hudebnĂ kritiky. V roce 2019 vyhráli cenu WIP udÄ›lovanou stanicĂ NTS pro mezinárodnĂ nadÄ›je. Na Lunchmeatu vystoupĂ poprvĂ© v doprovodu Sweatmother, londĂ˝nskĂ© filmaĹ™ky pouĹľĂvajĂcĂ experimentálnĂ techniky a hybridnĂ dokumentárnĂ kinematografii s neprofesionálnĂmi herci. Sweatmother se snažà vytvářet alternativnĂ narativy zasazenĂ© v komunitách a subkulturách a dávat hlas tÄ›m, kteřà nejsou slyšet. Motivy tÄ›la a pohledu vracĂ Ĺľenám a genderovÄ› nonkonformnĂm identitám a vymazává objektivizaci a oslavuje odlišnosti.
Frank Bretschneider
HudebnĂk, skladatel, vizuálnĂ umÄ›lec a legenda v oblasti experimentálnĂ elektroniky, Frank Bretschneider pracuje nejÄŤastÄ›ji se "sine waves" a hlukem jako zdrojovĂ˝m materiálem. Inspirován žánrem science fiction pustil se v osmdesátĂ˝ch letech do experimentĹŻ s páskami, syntezátory a modifikovanĂ˝mi kytarami, zároveĹ ale prozkoumával moĹľnosti propojenĂ hudby a videoartu. V roce 1995 spoluzaloĹľil label Rastermusic, kterĂ˝ se o ÄŤtyĹ™i roky pozdÄ›ji promÄ›nil v raster-noton, kultovnĂ znaÄŤku pro elektronickou hudbu. KromÄ› toho Bretschneider vydával i na znaÄŤkách 12k, Line, Mille Plateaux nebo Shitkatapult. Na Lunchmeat se spojĂ s Piercem Warneckem, sound a videoumÄ›lcem, kterĂ˝ se pohybuje v oblasti performance, instalacĂ i kompozice. KromÄ› svĂ© sĂłlovĂ© tvorby ÄŤasto spolupracuje právÄ› s Bretschneiderem, Keith Fullerton Whitmanem a dalšĂmi. Jeho dĂlo bylo k vidÄ›nĂ na festivalech jako CTM, MUTEK, Elektra, Sonic Acts a dalšĂ. Hudbu vydával takĂ© na raster-media a Room40.
Byetone AV live
Olaf Bender aka Byetone je zásadnĂ postavou v dÄ›jinách nÄ›meckĂ© elektronickĂ© hudby poslednĂch ÄŤtyĹ™ dekád. Byl ÄŤlenem experimentálnĂ vĂ˝chodonÄ›meckĂ© skupiny AG Geige, kde se seznámil s Frankem Bretschneiderm. Po pádu BerlĂnskĂ© zdi zaÄŤal pracovat v hudebnĂ distribuci a v roce 1996 s Bretschneidem zaloĹľil label rastermusic, kterĂ˝ se pozdÄ›ji spojil se znaÄŤkou noton Carstena Nicolaie a vznikl kultovnĂ label raster-noton. Bender label nejen Ĺ™Ădil, ale takĂ© se staral o jeho unikátnĂ design. Byl takĂ© ÄŤlenem skupin Produkt nebo Signal a produkoval vlastnĂ hudbu pod jmĂ©nem Byetone. Jeho prvnĂ sĂłlová nahrávka vyšla nicmĂ©nÄ› aĹľ v roce 2008. V jeho minimalistickĂ© rytmickĂ© hudbÄ› se odrážà láska k "drajvu" rockovĂ© hudby, takĹľe se jeho nahrávky obejdou bez zbyteÄŤnĂ©ho procesingu a dekoracĂ, je to archaická, rebelská hudba plná energie. Byetone takĂ© vytvoĹ™il remixy pro Modeselektor nebo VCMG (Vince Clark a Martin L. Gore). KdyĹľ se pĹ™ed ÄŤtyĹ™mi lety raster-noton rozpadl, vytvoĹ™il Bender znovu znaÄŤku raster, stará se o katalog raster-noton a vytvářà instalace. Jedna z nich Raster.Labor mÄ›la premiĂ©ru na CTM Festivalu.
Lyra Valenza AV live
Za projektem Lyra Valenza se skrĂ˝vajĂ Jens Konrad a Hjalte, dvojice elektronickĂ˝ch hudebnĂkĹŻ z KodanÄ›. Jejich pulzujĂcĂ hybrid zlomyslnĂ© elektroniky ÄŤerpá inspiraci z žánrĹŻ jungle, footwork, hardcore a vytvářà futuristickou atmosfĂ©ru. SvojĂ tvorbou rozmazávajĂ hranice mezi pĹ™ĂmoÄŤarĂ˝mi taneÄŤnĂmi motivy a mutantĂmi efekty z vnÄ›jšĂho vesmĂru. Jejich potĂĹľistickĂ© koláže plnĂ© roztodivnĂ˝ch samplĹŻ oĹľĂvajĂ na koncertnĂch vystoupenĂch, kterĂ© jim dávajà šanci rozvinout bohatstvĂ textur i rytmĹŻ jejich studiovĂ© práce do svÄ›ta interakce z masa a kostĂ. Jejich nadšenĂ pro sci-fi vesmĂry a energickou koncertnĂ show dostala na novou ĂşroveĹ spolupráce s francouzskou videoumÄ›lkynĂ Camille Doussy, která vytvářà i jejich videa a doprovázela je i na jejich zatĂm nejvÄ›tšĂm koncertnĂm "zářezu" na festivalu v Roskilde v roce 2018.
Oscar Mulero presents Monochrome AV
Oscar Mulero je legendárnĂ techno producent a DJ z Madridu, kterĂ˝ má za sebou vĂce neĹľ tĹ™i dekády hranĂ s velkĂ˝m vlivem na globálnĂ taneÄŤnĂ scĂ©nu. DJovat zaÄŤal uĹľ v roce 1988 a na začátku následujĂcĂ dekády otevĹ™el v Madridu The Omen Club. Provozuje labely Warm Up Recordings and Pole Recordings, byl takĂ© ÄŤlenem sdruĹľenĂ Member of Mayday. Jeho DJská kariĂ©ra je stejnÄ› dlouhá jako evoluce modernĂ taneÄŤnĂ hudby, vĹľdy vstĹ™ebával novĂ© trendy a drĹľel prst na tempu doby. Hrál obřà akce, ale vyhledával i experimenty. Začátek jeho lásky k audiovizuálnĂmu umÄ›nĂ se datuje do roku 2013, kdy startujĂ jeho ÄŤetnĂ© AV projekty pod jmĂ©ny Light and Dark, Biolive a Monochrome. PrávÄ› tu poslednĂ jmenovanou uvede na Lunchmeatu, ukazuje v nĂ klidnÄ›jšà a vĂc deep stránku svĂ©ho techna. Monochrome vytvoĹ™il ve spolupráci s vizuálnĂmi umÄ›lci Nazarem Soaresem a Javierem Bejaranem a s pomocĂ obrázkĹŻ, syntezátorĹŻ, drum machine a ÄŤetnĂ˝ch efektĹŻ vytvářà zadumanĂ© krajiny IDM.
Jan Kulka presents PramĂtaÄŤka 2.0 AV live
NovĂ© svÄ›ty filmu objevenĂ© unikátnĂ projekÄŤnĂ technologiĂ. Jan Kulka je autorem prakinematografickĂ˝ch aparátĹŻ, zaĹ™ĂzenĂ odkazujĂcĂch na prapĹŻvod kinematografie. PramĂtaÄŤka je speciálnĂ promĂtacĂ aparát stvoĹ™enĂ˝ za účelem prakticky osahávat a prozkoumávat oblasti filmu, kterĂ© byly doposud technicky nedostupnĂ©. Je konkrĂ©tnĂm zhmotnÄ›nĂm Ăşvah nad mĂ©diem samotnĂ˝m a ĹľivĂ˝m filmovĂ˝m pĹ™edstavenĂm. Je schopná promĂtat veškerĂ© klasickĂ© filmovĂ© formáty, ale souÄŤasnÄ› takĂ© širokou škálu dalšĂch materiálĹŻ – napĹ™Ăklad obinadla, izolepu, krajky, bublinkovou fĂłlii, pokladnĂ pásky apod. PramĂtaÄŤka pĹ™inášà úplnÄ› novĂ© moĹľnosti a radikálnÄ› odlišnĂ© zpĹŻsoby, jak se dĂvat, chápat a pracovat s filmovĂ˝m materiálem, ale takĂ© se samotnĂ˝m aktem promĂtánĂ a celĂ˝m kreativnĂm procesem. Na Lunchmeatu uvede Jan Kulka novou verzi svĂ© PramĂtaÄŤky, kterou doprovázĂ i jeho pĹŻvodnĂ zvukovĂ˝ doprovod.
foto: George Nebieridze, Jan Rozsypal, Dita Havranová, Tomáš Klapper, Dorothy Dee, David Gallard