RECENZE
Eric Sneo – Slave To The Beat
AÄŤkoliv pĹŻsobĂ tenhle sympatickĂ˝ chlapĂk na scĂ©nÄ› jiĹľ nÄ›jakĂ˝ ten rok a vĹŻbec nejsou jeho poÄŤiny špatnĂ©, pĹ™esto o nÄ›m nevĂ tolik lidĂ, kolik by asi potĹ™eboval. Eric Sneo je velmi talentovanĂ˝ DJ a producent z NÄ›mecka a já sám jsem ho objevil aĹľ nedávno dĂky vinylu Ciao Bella, kterĂ˝ ovšem vyšel uĹľ v roce 2003. Ericovi vycházĂ v tÄ›chto dnech (podle jednoho zdroje 9. bĹ™ezna, podle druhĂ©ho 28. bĹ™ezna) debutovĂ© album Slave To The Beat, na kterĂ©m sice megahit Ciao Bella (se samply od Manu Chao) nenĂ, ale i tak nabĂzĂ 10 zajĂmavĂ˝ch techno pecek pro parket i domácĂ posezenĂ u krbu :-) MoĹľná by ale nebylo na škodu nejdĹ™Ăve Erica nÄ›co málo proklepnout. Kde se vzal, tu se vzal…
SvĂ© studio, jestli se to tak vĹŻbec dá Ĺ™Ăct, si Eric zaÄŤal budovat jiĹľ ve svĂ˝ch dvanácti letech. A po studiĂch ve Frankfurtu se hned vrhl na dráhu producenta a DJe. V roce 1992 zaÄŤal profesionálnÄ› jezdit po klubech s ÄŤernĂ˝mi plackami a o pÄ›t let pozdÄ›ji dostal rezidenturu v jednom z nejvÄ›tšĂch nÄ›meckĂ˝ch klubĹŻ, The Palazzo. UĹľ v tĂ© dobÄ› se tedy mohl seznamovat a nechat se inspirovat veliÄŤinami, jakĂ© v tĂ© dobÄ› byli urÄŤitÄ› Chris Liebing, Sven Väth, Monika Kruse, Gayle San ÄŤi Jeff Mills. Eric si pozdÄ›ji takĂ© vyzkoušel pár velkĂ˝ch festivalĹŻ vÄŤetnÄ› Nature One nebo Mayday a co se týče DJingu, mÄ›l za sebou asi vše podstatnĂ© vÄŤetnÄ› remixĂ©rskĂ˝ch pracĂ. Po trochu asi vynucenĂ˝ch remixech pro ryze komerÄŤnĂ euro-danceovĂ© projekty typu Captain Jack pĹ™išly i lukrativnÄ›jšà nabĂdky, napĹ™. od Toma Waxe, Maura Picotta nebo projektu Hertz. Ihned tedy zaloĹľil dva labely Masters od Disaster a Beatdisasetr Recordings a krom svĂ˝ch desek tam takĂ© vydával muziku svĂ˝m kamarádĂÄŤkĹŻm vÄŤetnÄ› The Advent nebo jiĹľ zmĂnÄ›nĂ˝ch Chrise Liebinga a Gayle San. Snad nejĂşspěšnÄ›jšĂm rokem v dosavadnĂ EricovÄ› kariĂ©Ĺ™e byl rok 2003. Vydal dva veleĂşspěšnĂ© hity The End a Ciao Bella na labelu Moniky Kruse, Terminal M a jeho stále vĂce zářĂcĂ hvÄ›zda se zaÄŤala rozšiĹ™ovat i dále do Evropy všemi moĹľnĂ˝mi smÄ›ry. Erica Snea mĹŻĹľete nalĂ©zt i pod projekty Braindust nebo Evective Scene, kde mimo techna zkoušà i jinĂ© styly, napĹ™Ăklad trance. Tak tedy uvidĂme, co s Ericovou zaÄŤĂnajĂcĂ slávou udÄ›lá jeho debutovĂ˝ dlouhohrajĂcĂ poÄŤin Slave To The Beat.
Po nijak zvláštnĂm a spĂše oÄŤekávanĂ©m Intru se rozehrává prvnĂ skladba s titulnĂm názvem Slave To The Beat. Eric se tady prezentuje spĂše jako producent – baviÄŤ. Nic moc sloĹľitĂ©ho nevmýšlĂ, hlavnÄ› aĹĄ to pořádnÄ› šlape. TakĹľe vĂ˝sledkem je prostÄ› dupák se všĂm všudy; jemnou gradacĂ, stĹ™ĂdánĂm jemnĂ©ho a tvrdĂ©ho beatu, maximálnĂ oscilacĂ vybranĂ˝ch zvukĹŻ – prostÄ› klasika. Kdo tedy z vás máte hodnÄ› rádi styl napĹ™Ăklad Maura Picotta nebo Ericovy kolegynÄ› Moniky Kruse, budete jistÄ› spokojeni.
Nejinak je tomu i v dalšĂch skladbách, i když… DruhĂ˝ track Chicken Town, kterĂ˝ je trochu podobnĂ˝ tomu pĹ™edchozĂmu uĹľ koketuje malinko s acidovĂ˝mi prvky a od tĹ™etĂ skladby s názvem Snare Attack se zaÄŤĂnajĂ dĂt pomÄ›rnÄ› zajĂmavĂ© vÄ›ci. Ten tĹ™etĂ track si rozhodnÄ› nezadá ani se souÄŤasnou hard scĂ©nou prezentovanou napĹ™Ăklad švĂ©dskĂ˝mi nebo anglickĂ˝mi techno producenty. HutnĂ˝ valivĂ˝ spodek, do nÄ›hoĹľ se zaĹ™ezávajĂ jĂzlivĂ© výšky slušnÄ› funguje pospolu. KdyĹľ se navĂc postupnou gradacĂ pĹ™idajĂ skvÄ›lĂ© zvukovĂ© efekty, kterĂ© se pĹ™ekrĂ˝vajĂ rĹŻznÄ› pĹ™es sebe, rázem máte pecku na přÚtĂ party, která všechny rozseká.
I v dalšĂch skladbách jako Burning Out, nebo Pulses budete svÄ›dky vĂ˝raznÄ› podmanivĂ©ho rytmu, kterĂ˝ vás docela ohromĂ, ale na druhou stranu zas nesmĂte ÄŤekat kdovĂ jakĂ© originálnĂ hudebnĂ kousky. SpĂše se Eric snažà z jiĹľ hotovĂ© vÄ›ci vytĹ™Ăskat i nemoĹľnĂ© maximum. Nutno podotknout, Ĺľe se mu to kupodivu daĹ™Ă.
K závÄ›ru zaznĂ ještÄ› jedna vykutálená sviĹľná skladba Morgasm, pĹ™esnÄ› jako vystĹ™iĹľená ze stylu hranĂ Itala Maura Picotta, ale potĂ© se uĹľ hudba o nÄ›co zklidnĂ a nabĂdne vám tracky i trochu jinĂ©ho raĹľenĂ, napĹ™Ăklad ovlivnÄ›nĂ© souÄŤasnou electro vlnou. NemusĂte se bát žádnĂ˝ch punkovĂ˝ch šĂlenostĂ, naopak. Skladba Technology si vyhrává s tribalovĂ˝mi bubĂnky a cinkátky a pĹ™edposlednĂ The Bonski Speed, která neuvěřitelnÄ› zpomalĂ, vám nabĂdne celkem zajĂmavou alternativu ke všem pĹ™edešlĂ˝m skladbám.
Pokud byste si mĂsto CDÄŤka koupili dvoj vinylovou verzi, pĹ™išli byste o závÄ›reÄŤnĂ˝ bonusovĂ˝ track Something About Me. Těžko Ĺ™Ăct, co tĂm Eric Sneo myslel, ale nevěřĂm, Ĺľe by právÄ› tahle skladba reprezentovala jeho hudebnĂ mysl. Jde totiĹľ o ambientnĂ skladbu plnou podivnĂ˝ch a zvláštnĂch motivĹŻ a zcela se tak vymyká jeho oblĂbenĂ©mu technu.
TakĹľe tu máme jedno z dalšĂch techno alb, kterĂ© asi ceny pobĂrat nebudou. Eric Sneo ale i tak zasloužà naši pozornost. Jeho album Slave To The Beat má sice k undergroundu daleko jako ďábel do nebe, pĹ™esto si tuhle desku mĹŻĹľete oblĂbit. Záležà na vás, co pĹ™esnÄ› chcete, aby vám tahle muzika dala. Pokud si chcete dopřát odpoÄŤinek a proÄŤistit si mozek, a nutnÄ› to nemusĂ bĂ˝t v rytmu dowtempa, pak vás rozhodnÄ› potěšĂm. VážnÄ›, i k tomu krbu se tohle album vĂ˝bornÄ› hodĂ.
HodnocenĂ: 70%
Eric Sneo – Slave To The Beat
ÄŤas: 60:12
label: Terminal M
kat.ÄŤ.: TERM 0432
info: www.beatdisaster.de/eric_sneo/